kalender

EINARS MUSIK HÖRS I HELA LANDET!   -   EINARIN MUSIIKKI SOI KOKO MAASSA!

 

FEBRUARI – HELMIKUU

Saimaa Sinfonietta

To 18.2. kl./klo 19 Mikaeli-Sali    KONSERTEN STREAMAS PÅ e-concerthouse.com och hbl.fi
Fre/Pe 19.2. kl./klo 19 Lappeenranta-sali

Vytautas Lukočius, dir./joht.
Jukka Merjanen, violin/viulu

Englund: Violinkonsert / Viulukonsertto

APRIL - HUHTIKUU

      Sällskapet MM med damkören Eviva 

      Lö/La 2.4. kl./klo 17, Helsingfors universitets solennitetssal 

      Einar Englund: Chaconne (1969)

 

MAJ – TOUKOKUU

Lapin kamariorkesteri

Fre/Pe 6.5. Korundi  
Lö/La 7.5. Kemijärvi kyrka / Kemijärven kirkko

John Storgårds, dir./joht. 
Einar Englund: Puhallinkvintetto 
 

JUNI – KESÄKUU

Den finlandssvenska sång- och musikfesten i Karleby 10-12.2016  Temakompositör: Einar Englund

Fre/Pe kl./klo 12 Salutorget, öppningsceremoni / Kauppatori, avausseremonia

Einar Englund: Fanfar Vivat Academia (Helten Brass Ensemble)

Lö/La 11.6. kl./klo 16 Snellmansalen / Snellmansali

Einar Englund: Baletten "Sinuhe" / Baletti "Sinuhe" 
Einar Englund: Konsert för 12 celli / Konsertto 12 sellolle  

Lö/La 11.6. kl./klo 21 Snellmansalen / Snellmansali

Den vita renen / Valkoinen peura – Hans Sundström presenterar filmmusiken

Sö/Su 12.6 kl./klo 15 Ishallen / Jäähalli 

Bl.a. Spira ensemble, dir./joht. Kari Turunen

Einar Englund: Hymnus Sepulcralis

 

To 16.6 kl. 14 Folkhälsanhuset i Vanda

Visor av Einar Englund och Maynie Sirén sjungs av Madeleine Wickström-Karma

 

JULI - HEINÄKUU

Musikfestspelen Korsholm / Korsholman Musiikkijuhlat

Ons/Ke 27.7. 

Kl./klo 18, Culturum/Festivalcenter. Introduktion Einar Englund 100, MuM Wivan Nygård-Fagerudd 

Kl./klo 19 Trefaldighetskyrkan, öppningskonsert

Mellersta Österbottens Kammarorkester / Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri 
Sakari Oramo, dir./joht. 

Einar Englund: Symfoni nr 4 ”Nostalgisk” / Sinfonia nro 4 ”Nostalginen” 

To 28.7. kl. / klo 13 Baptistkyrkan 

Jonathan Roozeman, cello/sello
Gregory Maytan, violin / viulu

Einar Englund: Svit för solocello / Sarja soolosellolle 
Einar Englund: Serenata elegiaco för violin / viululle 

Sö/Su 31.7. kl./klo 19 Vörå kyrka / Vöyrin kirkko 

Aleksei Semenenko, violin / viulu 
Inna Firsova, piano

Einar Englund: Pavande för violin och piano / viululle ja pianolle (1983)  
Einar Englund: Sonat för violin och piano / Sonaatti viululle ja pianolle (1979) 

 

SEPTEMBER – SYYSKUU

Hyvinge orkester / Hyvinkään orkesteri  

ti 20.9 kl./klo 19 Hyvingesalen/Hyvinkääsali

Tuomas Pirilä, dir./joht.  
Petteri Iivonen, violin/viulu  

Einar Englund:  ”Den vita renen”, orkestersvit / orkesterisarja "Valkoinen peura" 

 

OKTOBER – LOKAKUU

Muntra Musikanter med Eviva 

Ons/ke 12.10 kl./klo 19 Musikhuset/Musiikkitalo, harjoitussali Paavo 
Hommage à Einar Englund 100 år 

Englund: Festhymn

 

Wegelius kammarstråkar 

Sö/su 23.10. kl./klo 18, Festsalen/juhlasali G18, Georgsgatan 18  

Annemarie Åström, violin
Annika Palm, piano

Englund-kvartetten (Meri Englund, Annemarie Åström, Jakob Dingstad, Tomas Nunez)

Eero Heinonen, piano
Jukka Merjanen, violin/viulu

Englund: Kammarmusik (violinsonat, stråkkvartett, pianotrio)

 

Feeling blue & white - Finnische Konzertreihe

Må/ma 24.10 Hofmatt-Saal, Münchenstein

Englund: Konsert för 12 celli - Konsertto 12 sellolle (1981)

 

Joensuun kaupunginorkesteri 

To 27.10. kl./klo 19 Carelia-sali 

Jurjen Hempel, dir./joht.
Jukka Merjanen, violin/viulu

Englund: Violinkonsert / Viulukonsertto

 

NOVEMBER – MARRASKUU

Ackté-festivalen / Ackté-festivali  

to 10.11 kl./klo 19 Ackté-klubi, Berghälls kyrka / Kallion kirkko

John Emanuelsson, violin/viulu   Eeva Rysä, cello/sello    Elina Saksala, piano

Einar Englund:  kammarmusik / kamarimusiikkia 

 

RSNO Scotland's National Orchestra

Fre/Pe 11.11 kl./klo 19:30 Usher Hall, Edinburgh
Lö/La 12.11 kl./klo 19:30 Glasgow Royal Concert Hall

John Storgårds, dir./joht. 

Einar Englund: Suite from Pojat 

 

Helsingfors stadsorkester / Helsingin kaupunginorkesteri 

Fre/Pe 18.11 kl./klo 19 Musikhuset / Musiikkitalo 

Joana Carneiro, dir./joht. 

Einar Englund: Symfoni nr 1 ”Krigssymfonin” / Sinfonia nro 1 ”Sotasinfonia”

 

DECEMBER – JOULUKUU

Tapiola sinfonietta

 lö/la 3.12 kl./klo 19.00 Tapiolasalen/Tapiolasali

 Mario Venzago, dir./joht.
 Meri Englund, violin/viulu

 Englund: Violinkonsert / Viulukonsertto

 sö/su 4.12 kl./klo 15.00 Sellosalen/Sellosali 

 Meri Englund, violin/viulu - Annemarie Åström, violin/viulu - Jakob Dingstad, viola
 Tomas Nuñez-Garcés, cello/sello - Eero Heinonen, piano

 Englund: Kammarmusik (pianokvintett, stråkkvartett, pianotrio)

 

 

Lapplands kammarorkester / Lapin kamariorkesteri 

To 5/12 kl./klo 19 Korundi   

Olli Mustonen, dir./joht. 

Einar Englund: Divertimento Upsaliensis  

 

Tammerfors Filharmoniker / Tampere Filharmonia

Ti 6.12 kl./klo 15 Tampere-talo 

Santtu-Matias Rouvali, dir./joht. 

Einar Englund:  ”Den vita renen”, orkestersvit / orkesterisarja "Valkoinen peura"